Systemy wentylacyjne

Aby zapobiec rozwojowi grzyba w piwnicy

Tego bardzo nie lubimy: grzyb w piwnicy nie jest dobry ani dla zdrowia, ani dla ścian budynku. Ale skąd się on bierze?

Jeśli nie wynika z poważnych wad budowlanych, to często przyczyną jest niedostateczna wymiana powietrza. Powietrze w piwnicy ulega schłodzeniu, a wilgoć skrapla się na ścianach, tworząc podłoże sprzyjające rozwojowi grzyba.

Zimny podmuch może mieć pozytywne skutki! Aby zapobiec niepożądanemu zjawisku, ważne jest przewietrzanie piwnicy możliwie najzimniejszym powietrzem, bo w nim poziom wilgoci jest najniższy. Można np. tłoczyć świeże powietrze do piwnicy przy użyciu wentylatora rurowego. Najlepiej nocą, kiedy powietrze na zewnątrz jest zimne, używając zegara sterującego — doprowadzone „suche” powietrze zaabsorbuje wtedy wilgoć w piwnicy, znacznie zmniejszając ryzyko rozwoju grzyba.

Czysto, sucho i bez kłaczków: jak odprowadzić powietrze z suszarki do bielizny

Z paprochami jest zawsze problem: w przypadku suszarek bębnowych wywiewowych, pomimo zamontowanego w urządzeniu filtra, część nitek z tkanin jest odprowadzana z powietrzem. Przez to przewód odpowietrzający powoli, ale nieuchronnie się zapycha, co może skutkować trwałym uszkodzeniem suszarki.

Aby zagwarantować jej sprawność, zalecamy, przy zastosowaniu kratki wentylacyjnej na zewnątrz, usunięcie siatki przeciw owadom. Jeszcze jedna rada: bardzo dobrze sprawdza się tutaj także osłona wywiewna i samoczynna przepustnica!

Kiedy „ciągnie” z okapu kuchennego

Dlaczego czasem można we własnej kuchni trząść się z zimna? Okap kuchenny odprowadzający powietrze na zewnątrz zawsze wymaga przepustu przez ścianę. A to oznacza przerwanie izolowanej powłoki budynku. Dopóki okap kuchenny jest włączony, wszystko jest w porządku. Ale w „przerwach od gotowania” może napływać do domu zimne powietrze wskutek wahań ciśnienia. Wystarczy otwarcie drzwi pokoju lub podmuch wiatru przed domem — i już robi się zimno.

Aby do minimum ograniczyć dopływ zimnego powietrza, oprócz osłony wywiewnej na ścianie zewnętrznej można zamontować pokrywę zabezpieczającą przed przepływem powrotnym bezpośrednio na ścianie wewnętrznej. „Zamknięty” w ten sposób w przepuście przez ścianę słup powietrza ma doskonale izolujące działanie — i skutecznie zatrzymuje ciepło w domu.


Sie möchten diese Information mit anderen teilen?

Marley Deutschland

Ich möchte diese Informationen über einen Social Network- oder einen Bookmark-Dienst teilen: