Podłączanie kranu wodnego

Chcą Państwo zrobić dodatkowe ujęcie wody, np. podłączyć pralkę do istniejącego rurociągu miedzianego? Pokażemy Państwu, jak łatwo można to wykonać.

Potrzebne będą do tego następujące materiały (np. Marley DreMa):
aluminiowa rura łącząca 16mm, trójnik, kątownik ścienny ½"IG, 2 adaptery do rury miedzianej, 2 adaptery do aluminiowej rury łączącej, zawór czerpalny z zabezpieczeniem przed przepływem zwrotnym, taśma teflonowa, kołki 6mm i wkręty do drewna 4x40.

Dodatkowo potrzebne będą następujące narzędzia:
nożyce do cięcia rur plastikowych, trzpień kalibracyjny, klucz szczękowy 24 lub otwarty klucz oczkowy, klucz nastawny – żabka, piłka do metalu, pilnik, śrubokręt.

Przed rozpoczęciem pracy należy odciąć dopływ wody do danego odcinka instalacji i spuścić resztę wody.

Aby zamontować trójnik, należy wyciąć fragment miedzianego przewodu. W tym celu przyłożyć trójnik i zaznaczyć wymagają długość.
Końcówki rury powinny wchodzić do trójnika na głębokość około 5 mm. Wymagany fragment rury można wyciąć piłką do metalu o drobnych zębach lub specjalnym obcinakiem do rur. Ogratować miejsca cięcia i za pomocą pilnika lekko sfazować brzegi. Zwrócić uwagę, by we wnętrzu rury nie pozostały żadne wióry.

 • Nałożyć adaptery rur miedzianych na obie końcówki rur, a następnie przykręcić je do trójnika. Wyrównać położenie trójnika i dokręcić nakrętki nasadkowe. Można to zrobić w następujący sposób: kluczem nastawnym przytrzymać złączkę, a równocześnie dokręcić mocno (!) nakrętki nasadkowe za pomocą klucza szczękowego lub oczkowego.

  Następnie na odpowiedniej wysokości zamocować kolano ścienne przy pomocy kołków i śrub.

 • Zmierzyć odległość pomiędzy trójnikiem a kolanem ściennym i za pomocą nożyc do rur przyciąć aluminiową rurę łączącą na ten wymiar (nie używać piły). Odcinek rury powinien dokładnie odpowiadać odległości pomiędzy dwoma przyłączami.
  Może się zdarzyć, że podczas cięcia rura ulegnie zgnieceniu. Rurze można przywrócić pierwotny kształt za pomocą trzpienia kalibracyjnego.

  Następnie w obu końcach rury zamontować adaptery aluminiowych rur łączących i przykręcić je w taki sam sposób, jak opisano powyżej w przypadku trójnika i kolana ściennego.

 • Gwint zaworu czerpalnego owinąć taśmą teflonową (co najmniej 15 warstw), po czym przykręcić zawór do kolana ściennego.

  Ważne: Do podłączania urządzeń typu pralki należy stosować wyłącznie sprawdzone zawory czerpalne z zabezpieczeniem przed przepływem zwrotnym. Zwykły zawór kulowy nie wystarczy.
  Istnieje bowiem ryzyko, że woda z urządzenia zostanie zassana z powrotem do instalacji wody pitnej, a sieć wodociągowa zostanie zanieczyszczona bakteriologicznie.

  Przed włączeniem remontowanego odcinka do eksploatacji należy przeprowadzić próbę szczelności, przy obciążeniu 1,5-krotnie większym niż ciśnienie robocze. Ciśnienie takie musi być utrzymywane przez przynajmniej 2 godziny.


  Do pobrania

  Przewody wodne — porady profesjonalistów

  Jak działa... Jak robi się... Na co należy zwrócić uwagę przy... Wskazówki ekspertów dla wszystkich, którzy chcieliby poznać szczegóły!

   

  Sie möchten diese Information mit anderen teilen?

  Marley Deutschland

  Ich möchte diese Informationen über einen Social Network- oder einen Bookmark-Dienst teilen: